19.11.2023 r. odpust Parafia Boernerowo
Categories: Aktualności

Relacja z odpustu A.D. 2023

      14-go listopada 1936 r. Państwo Gebelowie przywieźli z Wilna kopię obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej i ofiarowali go jako wotum do nowo wybudowanej świątyni na Boernerowie. Od tamtej pory Matka Miłosierdzia stała się Patronką tutejszej wspólnoty. Obecny obraz Matki Bożej Ostrobramskiej został ufundowany przez ks. prof. Jerzego Syryjczyka w roku 1998.

      W tym roku uroczystość odpustowa odbyła się w niedzielę, 19-go listopada. Z tej okazji kazania podczas Mszy św. głosił ks. mjr Maksymilian Jezierski, obecnie kapelan Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Sumie odpustowej, w asyście kapłanów z dekanatu jelonkowskiego i kapelanów z Ordynariatu Polowego przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Edward Białogłowski z Rzeszowa.

      Witając wszystkich zebranych na Mszy św. ksiądz proboszcz Andrzej Piersiak powiedział, że „słowa Maryi wypowiedziane kiedyś na weselu w Kanie Galilejskiej do sług: „zróbcie wszystko cokolwiek wam powie mój Syn” /J 2,5/ niczym echo rozlegają się nieustannie także w tej świątyni. Maryja, jako nasza Matka i Nauczycielka życia uczy nas, swoje dzieci, że miłosierdzie to nie tylko dar ale i zadanie, które stoi przed każdym z nas. Chrystus Pan bowiem w Kazaniu na górze uczył: „„Błogosławieni miłosiernialbowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7).

      Po przywitaniu przybyłych na liturgię proboszcz poprosił Księdza Biskupa o odprawienie Mszy św. w intencji parafian i gości a także o wygłoszenie pasterskiego słowa.

      W kazaniu biskup Edward przypomniał, że dzień odpustu dla parafii to „dzień łaski”, dzień, który daje możliwość doświadczenia miłosierdzia, czyli uzyskania darowania kar, które są skutkiem naszych grzechów. /…/ Maryja, to Ta, Która jako pierwsza dostąpiła Bożego miłosierdzia. Na mocy przywileju Niepokalanego Poczęcia od początku była wolna od zmazy grzechu pierworodnego. My również dostąpiliśmy łaski w sakramencie chrztu, kiedy to zostaliśmy obmyci ze zmazy grzechu i uczynieni dziećmi Bożymi. Ksiądz biskup przypomniał, że każdy sakrament to znak Bożego działania i Bożego miłosierdzia.

      Oprawę muzyczną podczas Mszy św. odpustowej wykonał chór akademicki Wojkowej Akademii Technicznej pod dyrekcją Pani dr Joanny Korczago. Na zakończenie Mszy św. wyrazy wdzięczności wobec Księdza Biskupa, chóru i wszystkich uczestników liturgii wyrazili przedstawiciele rady parafialnej. Następnie, podczas wystawieniu Najświętszego Sakramentu aktu zawierzenia Matce Miłosierdzia dokonał ksiądz proboszcz:

„Matko Boża, Matko Miłosierdzia,

wdzięczni za Twoją matczyną obecność pośród nas,

dołączamy nas głos do głosu wszystkich pokoleń,

które nazywają Ciebie błogosławioną.

Sławimy w Tobie wielkie dzieła Boga,

Który nigdy nie przestaje miłosiernie pochylać się

nad ludzkością nękana przez zło i zranioną przez grzech,

aby ją uzdrowić i zbawić.

Przyjmij z matczyną łaskawością ten akt zawierzenia,

którego dzisiaj dokonujemy z ufnością

w obliczu tak nam drogiego Twego wizerunku.

Jesteśmy pewni, że każdy z nas jest cenny w Twoich oczach,

i że nie jest Ci obce nic z tego, co kryje się w naszych sercach.

Chcemy by dotarło do nas Twoje najsłodsze spojrzenie

i przyjmujemy pieszczotę Twojego dodającego otuchy uśmiechu.

Chroń nasze życie w Twoich ramionach,

błogosław i umacniaj każde pragnienie dobra,

ożywiaj i umacniaj wiarę,

wspieraj i rozjaśniaj nadzieję,

rozbudzaj i ożywiaj miłosierdzie,

prowadź nas wszystkich na drodze świętości.

Naucz nas swojej miłości

i szczególnego upodobania do maluczkich i ubogich,

wykluczonych i cierpiących,

do grzeszników i serc zagubionych:

wszystkich otocz Twoją opieką

i wszystkich powierz Twemu miłosiernemu Synowi

a Panu naszemu Jezusowi. Amen.

      Nabożeństwo zakończyła procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. Wspólnym śpiewom towarzyszył akompaniament dwóch dzwonów (w tym jednego nowego, który w tym tygodniu został zainstalowany na wieży).

      Ostatnim punktem spotkania była wspólna Agapa. Pod namiotami wystawionymi przez Wojskowa Akademię Techniczną zostały przygotowane ciasta i wojskowa grochówka.