KSIĄDZ PRAŁAT PROF. DR HAB. PŁK
JERZY SYRYJCZYK (1950-2009)
Jerzy Bogdan Raczek
KSIĄDZ PRAŁAT PROF. DR HAB. PŁK JERZY SYRYJCZYK
(1950-2009)
Jerzy Syryjczyk urodził się 15 października 1950 roku w Wohyniu koło Radzynia Podlaskiego w diecezji siedleckiej, jako syn Aleksandry i Stanisława. W roku 1957 rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Radzyniu Podlaskim, a następnie w miejscowym Liceum Ogólnokształcącym.
Po uzyskaniu matury w 1968 roku wstąpił w do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. Studia filozoficzno–teologiczne ukończył w 1974 roku. W tym też roku otrzymał święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę duszpasterską jako wikariusz w parafii Łochów w diecezji siedleckiej.
Rok później ks. Jerzy Syryjczyk rozpoczął studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej (ATK) w Warszawie. W 1979 roku ukończył studia z wyróżnieniem, uzyskując tytuł zawodowy magistra prawa kanonicznego i rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną na Wydziale Prawa Kanonicznego ATK jako asystent stażysta. W tym samym r roku 1979 uzyskał stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Kradzież w karnym prawie kanonicznym i polskim”.
Od 1 października tegoż roku został zatrudniony w charakterze adiunkta przy Katedrze Kościelnego Prawa Karnego na wspomnianym wyżej Wydziale. W tym okresie prowadził wykłady i ćwiczenia z kościelnego prawa karnego, polskiego prawa karnego, polskiego procesu karnego i ćwiczenia z prawa rzymskiego oraz proseminarium z prawa kanonicznego.
Na podstawie dotychczasowego dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej „Apostazja od wiary w świetle przepisów kanonicznego prawa karnego. Studium prawno-historyczne” 25 maja 1983 roku uchwałą Rady Wydziału nadano ks. dr. Jerzemu Syryjczykowi stopień naukowy doktora habilitowanego.
1 października 1985 r. ks. dr hab. Jerzy Syryjczyk został powołany na stanowisko docenta na Wydziale Prawa Kanonicznego oraz kierownika Katedry Kościelnego Prawa Karnego, zaś dnia 1 października 1991 r. na stanowisko profesora nadzwyczajnego. Na Wydziale Prawa Kanonicznego pełnił również wiele odpowiedzialnych funkcji natury administracyjnej.
W latach 1978-1983 ks. Jerzy Syryjczyk był współpracownikiem redakcji Biuletynu Informacyjnego ATK, następnie przez okres czterech lat (1978-1982) był członkiem Rady Wydziału jako przedstawiciel pomocniczych pracowników naukowych pełniąc również obowiązki sekretarza tejże Rady.
W latach 1978-1980 był członkiem Komisji Planu Studiów Wydziału Prawa Kanonicznego, a od roku 1983 członkiem zespołu konsultacyjnego ds. opracowywania materiałów dla Rady Głównej Nauki Szkolnictwa Wyższego i Techniki.
Natomiast w latach 1987-1993 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Prawa Kanonicznego, a w latach 1993-1996 dziekana tegoż Wydziału.
Ks. prof. Jerzy Syryjczyk pełnił też wiele funkcji dla dobra Uczelni, najpierw ATK, a następnie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW). Przez kilka kadencji był członkiem Senatu ATK i rzecznikiem dyscyplinarnym ds. studentów.
W latach 1989-1990 był członkiem Komisji Bibliotecznej ATK, a następnie w latach 1991-1993 przewodniczył Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej ds. Studentów. W UKSW przez dwie kadencje był członkiem Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej. Podejmował i efektywnie sprawował wiele innych, odpowiedzialnych urzędów i funkcji powierzanych mu w Kościele Siedleckim, czy też w ponad diecezjalnych instytucjach kościelnych. Od roku 1984 przez dwadzieścia pięć lat pełnił urząd sędziego w Sądzie Biskupim w Siedlcach.
Kolejnym rozdziałem w życiu ks. prof. Jerzego Syryjczyka – człowieka obdarzonego niezwykłym potencjałem intelektualnym – było Wojsko Polskie. Nie przerywając pracy naukowej w UKSW w latach 1991-2004 był kapelanem wojskowym w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego. W początkowym okresie działalności Ordynariatu Polowego wykorzystana była Jego prawnicza wiedza, zapał do twórczej pracy i niezwykła sumienność. To On wniósł ogromny i niepodważalny wkład w organizację duszpasterstwa wojskowego i stworzył prawne podwaliny Ordynariatu Polowego w Polsce.
U boku ówczesnego Biskupa Polowego Wojska Polskiego Sławoja Leszka Głódzia pełnił odpowiedzialną funkcję Wikariusza Generalnego. W 1991 roku został mianowany na stopień podpułkownika, zaś dwa lata później na stopień pułkownika. Od 1992 roku był Kapelanem Jego Świątobliwości Ojca Świętego, a od 2001 roku Prałatem Jego Świątobliwości Ojca Świętego. Aktywnie uczestniczył między innymi w przygotowaniu tematycznym 5. corocznej Konferencji Głównych Kapelanów Wojskowych Europy i Ameryki Północnej w Sztokholmie w 1994 roku oraz 6. takiej konferencji w Warszawie w 1995 roku.
W latach 1996-2003 ks. płk prof. Jerzy Syryjczyk sprawował urząd proboszcza Rzymskokatolickiej Parafii Wojskowo-Cywilnej pod wezwaniem Matki Boskiej Ostrobramskiej w Warszawie-Boernerowie. Został wówczas pierwszy raz w życiu proboszczem.
Przybycie do parafii 1 lutego 1996 roku nowego proboszcza przyjęte zostało przez wspólnotę parafialną wielką nadzieją na ożywienie kontaktu proboszcza z wiernymi. I nie zawiedliśmy się. Prowadzona przez Niego na wysokim poziomie praca duszpasterska, istotnie ożywiła pracę wspólnoty parafialnej po pewnym jej zastoju. Proboszcz miał doskonały kontakt z wiernymi. Głosił mądre, zmuszające do przemyśleń, pełne wiary i miłości Boga kazania. Aż żal, że nie zostały one nagrane i spisane.
Zwiększyła się frekwencja na nabożeństwach. Przepięknie celebrowane były uroczystości i procesje podczas Rezurekcji i w uroczystość Bożego Ciała, podczas której wydłużona została trasa procesji. Uczestnikom procesji towarzyszyła orkiestra dęta. Proboszcz potrafił zachęcić wiernych do prac przy przygotowaniu uroczystości kościelnych, doceniał współpracę z laikatem i umiał za nią podziękować słowem i modlitwą.
Zaktywizowany został laikat. Rozwinęła się na szerszą skalę działalność Kółek Różańca Żywego. W 1996 roku ks. płk prof. dr hab. Jerzy Syryjczyk zainicjował powołanie Terenowego Ośrodka Przymierza Rodzin i dofinansowywał z własnych środków obozy dla dzieci i młodzieży, powołał Poradnię Rodzinną, prowadzono kursy przedmałżeńskie.
W 1997 roku zainicjował powołanie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Bywał na spotkaniach członków Akcji Katolickiej i zawsze wnosił cenne uwagi do programu działania Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. W 1999 roku poparł inicjatywę powołania Koła Żywego Różańca Rodzin, a jego członków obdarował różańcami poświęconymi przez Ojca Świętego Jana Pawła II. W parafii funkcjonował Garnizonowy Zespół Caritas Polska, wspierany przez Księdza Proboszcza inicjatywą, a także finansowo z własnych funduszy. Żartował wtedy, że jest przecież kawalerem i nie ma takich wydatków jak mają inni. Popierał Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL). Powołał Towarzystwo Przyjaciół KUL. Dzięki temu wyraźnie wzrosły składki na KUL. Wzrosła też aktywność i liczebność Kółka Ministrantów do 35. chłopców.
Swego rodzaju podsumowaniem działalności laikatu były coroczne spotkania na plebani, podczas śniadań po Wielkanocnej Rezurekcji. Spotkania te były doskonałą okazją do integracji organizacji katolickich parafii.
Ksiądz Proboszcz był doskonałym organizatorem życia duchowego, patriotycznego i kulturalnego. Z okazji rocznic historycznych wydarzeń odbywały się w kościele lub przy ołtarzu polowym pod statuą Madonny z Dzieciątkiem w bemowskim parku leśnym Msze św. i koncerty o tematyce religijnej i patriotycznej.
Ks. prałat płk prof. Jerzy Syryjczyk jako proboszcz parafii zadbał o otoczenie i wnętrze kościoła. Zainstalował nowe organy elektroniczne i lepsze nagłośnienie. Przeprowadził generalny remont stropu i dachu kościoła. Usunięto wówczas szkodliwy dla zdrowia żużel ocieplający strop i zamieniono go na nowoczesne, lekkie ocieplenie. Przebudowane zostało prezbiterium, w którym posadzkę wyłożono pięknym białym marmurem, a elementy pionowe ścian i pilastrów wyłożono marmurem w kolorze ciemno-zielonym. Zamieniono popękane płytki chodnikowe wokół kościoła i na ulicy przed kościołem na chodniki z kostki bauma. W pobliżu kościoła urządzono parking ekologiczny na 40 pojazdów. Uporządkowano przykościelny cmentarz.
Ksiądz Proboszcz ufundował w 1998 roku naszemu kościołowi nowy, duży obraz o wymiarach 95 cm x 105 cm Patronki naszej parafii Matki Boskiej Ostrobramskiej, pędzla Bożeny Muchy-Sowińskiej z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Postać Matki Bożej okryta jest srebrnym płaszczem z pozłacanym półksiężycem, a srebrną koronę Maryi zdobią 24 szlachetne kamienie.
Nawiązał też ścisłą współprace z władzami samorządowymi ówczesnej gminy Bemowo, z Wojskową Akademią Techniczną, z instytucjami i jednostkami wojskowymi stacjonującymi na terenie parafii, z weteranami i kombatantami. Przedstawiciele samorządowych władz, rektor-komendant i senat WAT, dowódcy jednostek, żołnierze i podchorążowie oraz kombatanci brali czynny udział w kościelnych uroczystościach.
Podczas duszpasterskiej posługi ks. płk prof. Jerzego Syryjczyka nasza wspólnota umacniała wiarę podczas niezwykle ważnych uroczystości i wydarzeń religijnych. Te wydarzenia można porównać do „słupów milowych” i drogowskazów wskazujących wędrowcom właściwy kierunek, a nam kierunek ku zbawieniu. Takimi podniosłymi duchowymi i religijnymi uroczystościami były:
- nawiedzenie figury Matki Bożej Fatimskiej w dniach 14-15 września 1996 roku pod hasłem „Ofiarujcie się za grzeszników” z procesją światła z kościoła na stadion sportowy WAT i z powitalną Mszą św. celebrowaną o zmierzchu na stadionie z udziałem około 6 500 wiernych trzymających w dłoniach płonące lampiony;
- nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego w dniach 24-25 września 1998 roku z Mszą św. powitalną celebrowaną i homilią głoszoną przez ks. bp. Piotra Jareckiego, Wikariusza Generalnego Archidiecezji Warszawskiej, pierwszego Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej w Polsce;
- poświęcenie przez ks. bp. gen. dyw. Sławoja Leszka Głódzia Biskupa Polowego Wojska Polskiego w dniu 16 listopada 1998 roku nowego obrazu Matki Bożej Miłosierdzia – Ostrobramskiej ufundowanego przez Księdza Proboszcza;
- drugie Misje Święte i nawiedzenie obrazu Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego w Roku Wielkiego Jubileuszu 2000 w dniach 21-28 maja 2000 roku wraz z Sakramentem Bierzmowania udzielonym 100 dziewczętom i chłopcom, w tym grupie żołnierzy służby zasadniczej z jednostek stacjonujących na terenie naszej parafii;
- jubileusz 65-lecia wybudowania drewnianej kaplicy i 30-lecie nowego kościoła wraz z poświęceniem w dniu 16 listopada 2001 roku w kruchcie kościoła tablicy pamiątkowej ufundowanej przez członków Oddziału Parafialnego Akcji Katolickiej.
Ksiądz prałat płk prof. Jerzy Syryjczyk 13 stycznia 2009 roku zmarł nagle w Warszawie. W uroczystościach pogrzebowych śp. ks. prof. Jerzego Syryjczyka w dniu 17 stycznia 2009 roku w Kościele Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim uczestniczyła, poza rodziną, przeszło 120-osobowa grupa duchownych z diecezji siedleckiej, drohiczyńskiej, lubelskiej, warszawskiej, warszawsko-praskiej. Uczestniczyli również przedstawiciele Senatu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, kapelanami Wojska Polskiego, setki Jego kolegów, znajomych i mieszkańców Radzynia. Uczestniczyła też kilkudziesięcioosobowa grupa parafian z Boernerowa.
Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ks. bp Henryk Tomasik, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej. Koncelebransami byli między innymi ks. bp Andrzej Dzięga, biskup sandomierski oraz ks. prałat płk Sławomir Żarski Wikariusz Kurii Polowej. Homilię wygłosił ks. prof. Józef Wroceński, dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW. Na zakończenie liturgii pogrzebowej zmarłego kapłana pożegnali: ks. bp. Andrzej Dzięga, ks. prałat płk Sławomir Żarski, który też odczytał przesłanie od ks. bp. gen. dyw. prof. Tadeusza Płoskiego, Biskupa Polowego Wojska Polskiego i telegram kondolencyjny od ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego. Pożegnali swego przyjaciela także ks. kanonik Jan Arseniuk, ks. dr Andrzej Obruszko oraz ks. prof. Henryk Skorowski, prorektor UKSW.
Na cmentarzu naszego Księdza Proboszcza pożegnał Jan Podgórski w imieniu wspólnoty parafialnej Boernerowa. Na mogile, między wieloma wieńcami złożone zostały wieńce od naszej Parafii, od Kółek Żywego Różańca, od Akcji Katolickiej, od Przymierza Rodzin i od Zespołu Caritas.
Ks. prałat płk prof. Jerzy Syryjczyk pozostanie w naszej pamięci jako dobry duszpasterz, obdarzony wyjątkowym intelektem, doskonały i energiczny organizator, a przy tym pełen dobroci, wrażliwości i serdeczności człowiek.
Żył 59 lat.